Nasza szkołą przyłączyła się do Projektu: MIŁOSZ W SZKOLE.
Inicjatywa polega na podejmowaniu różnych działań związanych z obchodami roku Miłosza.
Nasza szkołą przyłączyła się do Projektu: MIŁOSZ W SZKOLE.
Inicjatywa polega na podejmowaniu różnych działań związanych z obchodami roku Miłosza.
Planeta kontra tworzywa sztuczne
To hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi. Jednak każdy z nas może przyczynić się zbliżenia się do tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu.
18 kwietnia uczniowie klas 5, 6 i 8 wybrali się na wycieczkę pociągiem do Rzeszowa. Tam, w teatrze „Maska”, obejrzeli spektakl „Zemsta”. Uczestniczenie w przedstawieniu na żywo, z prawdziwymi aktorami, było ciekawym doświadczeniem i pozwoli uczniom na dłużej zapamiętać treść lektury.
W ostatnim tygodniu uczniowie klas 4 – 8 mieli okazję wziąć udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego „The Big Challenge”. Konkurs jest organizowany w naszej szkole po raz drugi i cieszy się sporym powodzeniem. Chętni uczniowie rozwiązują zadania konkursowe na laptopach, rywalizując z młodzieżą z całej Polski. Zawierają one zadania sprawdzające znajomość słownictwa, gramatyki i kultury krajów anglojęzycznych oraz słuchanie i czytanie ze zrozumieniem.
Na wyniki musimy poczekać do czerwca, ale już teraz trzymamy kciuki!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
W środę 10 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu”. W geście akceptacji, wsparcia i zrozumienia wszyscy uczniowie oraz pracownicy przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Naszym celem jest zwiększanie wiedzy uczniów na temat problemów, z jakimi zmagają się na co dzień osoby dotknięte tym zaburzeniem. W tym celu uczniowie młodszych klas obejrzeli projekcję filmów: „Jaś i niebieskie motyle”, „Duże sprawy w małych głowach”, „Jedno pytanie, które zmieni Twoje myślenie”, oraz wykonali prace plastyczne. Natomiast starsze grupy: „ O tym co chciałyby Ci powiedzieć osoby z autyzmem”, „Amazingthingshappen”, „Duże sprawy w małych głowach”. Dodatkowo zorganizowano „cichą przerwę”, podczas której uczniowie wraz z pracownikami porozumiewali się wyłącznie za pomocą gestów. W tym dniu oprócz niebieskiego ubioru, nie zabrakło dodatkowych elementów w tym kolorze. Uczennice kl. VII rysowały na dłoniach serduszka młodszym grypom. Do akcji bardzo aktywnie włączyły się również uczennice z kl. VIII - wycinały i przyklejały niebieskie serduszka wszystkim osobom. Na koniec wszyscy uczniowie włączyli się we wspólne kolorowanie kolorowanki.
Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zdrowia. Ten szczególny dzień obchodzony jest rokrocznie 7 kwietnia. Zdrowie powinniśmy jednak celebrować codziennie.
Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali plakaty na temat znaczenia wybranych składników pokarmowych oraz ich występowania w produktach spożywczych. Plakaty zostały rozwieszone na drzwiach poszczególnych klas oraz na gazetce szkolnej.
W dniu 10 kwietnia 2024 r. odbyła się akademia, w której wzięli udział uczniowie klas: IV, V i VI.
Występ został zakończony wspólną gimnastyką w rytm muzyki.
Następnie uczniowie klas I-III rozwiązywali zagadki na temat zdrowia, uczniowie klas IV i V odpowiadali na pytania sprawdzające wiadomości na temat zdrowia i działań prozdrowotnych, uczniowie klas VII i VIII z rozsypanki wyrazowej układali zdania, które dotyczyły zdrowego stylu życia.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia daje nam możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.
Celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie jeszcze większej uwagi na zdrowie człowieka oraz na problemy związane z ochroną zdrowia. Istotne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne wszystkich społeczeństw na świecie.
2 KWIETNIA OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
JEST TO RÓWNIEŻ POCZĄTEK ŚWIATOWEGO MIESIĄCA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Z UWAGI NA TO, ŻE W TYM ROKU DZIEŃ PRZYPADŁ W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM, WYDARZENIE TO BĘDZIEMY OBCHODZIĆ 10 KWIETNIA. PRZYŁĄCZMY SIĘ DO AKCJI „JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI”.
W WYZNACZONYM DNIU POMIĘDZY PIERWSZĄ A DRUGA LEKCJĄ ORGANIZUJEMY „CICHĄ PRZERWĘ”. OPRÓCZ ZACHOWANIA CISZY PROSIMY O ADEKWATNE ZACHOWANIE.
W czwartek, 4 kwietnia do naszej szkoły zawitał przedstawiciel grupy „Zaelektryzowani”, który przybliżył wszystkim wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Właściwości fizyczno-chemiczne wybranych gazów to główny temat spotkania. Prezentujący pokazał wiele ciekawych doświadczeń z wodorem, helem, azotem, tlenem i parą wodną. Uczniowie aktywnie włączyli się w doświadczenia. Mogli bezpośrednio zaobserwować zjawisko wrzenia ciekłego azotu, zmianę wysokości dźwięku w helu. Wszystko odbywało się w atmosferze radości, a przede wszystkim bezpiecznie.
Finlandia, Islandia, Chorwacja, Szwajcaria, Irlandia, Portugalia, Rumunia, Litwa, Holandia - to kraje, do których zawitaliśmy dzisiaj podczas Szkolnego Dnia Europejskiego. W wycieczkę po krajach europejskich zabrali nas uczniowie poszczególnych klas. Zgromadziliśmy nie tylko podstawowe informacje o krajach, ale dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych rzeczy i mieliśmy okazję spróbować smaków kuchni europejskiej. Czas umilały nam również narodowe tańce i muzyka. Nad wszystkim "pieczę trzymały" organizatorki dzisiejszego dnia, nauczycielki: p. Magdalena Wojciechowska-Pondel, p. Beata Kołcz-Rokitowska i p. Anna Rejman. W naszej szkolnej imprezie wziął udział również Wójt Gminy Radymno p. Bogdan Szylar, a rodzice pomogli nam przygotować europejskie pyszności.
21 marca obchodzimy w naszej szkole Dzień kolorowej skarpetki.
W tym dniu prosimy aby uczniowie mieli założone kolorowe skarpetki NIE DO PARY!
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. W pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
We wtorek 5 marca 2024r. naszą szkołę odwiedzili policjanci z Komisariatu Policji w Radymnie: starszy sierżant p. Ewelina Szabaga oraz dzielnicowy, młodszy aspirant p. Radosław Raczkowski. Spotkanie dotyczyło: cyberprzemocy oraz odpowiedzialności prawnej dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nim uczniowie klas: IV, V, VI, VII, VIII. Goście w najbardziej fachowy sposób przedstawili uczniom zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu oraz szeroko omówili problem rodzaju przemocy, jaką jest cyberprzemoc, nierzadko występujący wśród uczniów szkoły podstawowej. W sposób szczegółowy omówiona została kwestia odpowiedzialności karnej związanej z łamaniem praw. Cyberprzemoc niesie wiele zagrożeń. Dzieci oraz młodzież nie zdają sobie sprawy w powagi sytuacji i konsekwencji, jakie niosą ze sobą: udostępnianie danych osobowych, prześladowanie i nękanie rówieśników, wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody (w formie zdjęć lub nagrań), publikacja ośmieszających oraz wulgarnych komentarzy lub postów itp. Uczniowie bardzo często czują się anonimowi i bezkarni wobec takich wykroczeń. Na koniec spotkania młodzi ludzie zostali poinformowani ku przestrodze, jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać ich w sieci.
WYNIKI KONKURSU NA
NAJSYMPATYCZNIEJSZĄ DZIEWCZYNĘ
W SZKOLE
KL IV –VI
NIKOLA SZAŁAWIŁO
KL VII - VIII
ALEKSANDRA BALICKA
GRATULUJEMY!
W dniu 28.02.2024 r. uczennice klasy VII – Gabriela i Amelia przeprowadziły zajęcia dla uczniów klas I i III „Jak dbać o zęby?”. Na zajęcia przygotowały prezentację, w której zostały omówione rodzaje i funkcje zębów oraz ich budowa. Uczennice przypomniały uczniom jak dbać o higienę jamy ustnej, omówiły cele wizyty u stomatologa oraz podstawowe zabiegi, jakie są przeprowadzane u dzieci w wieku szkolnym. Uczniowie dowiedzieli się także, czym zajmuje się ortodonta. W dalszej części prezentacji zostały omówione produkty, które wzmacniają zęby oraz dlaczego należy kontrolować ilość zjadanych słodyczy.
Na początku zajęć uczniowie mogli obejrzeć swoje zęby w lusterku i policzyć je. Następnie liczyli zęby na modelu anatomicznym szczęki i porównały je z liczbą zębów u dzieci w wieku szkolnym.
Po przedstawieniu prezentacji uczniowie obejrzeli film w formie bajki o prawidłowym myciu zębów. Na podsumowanie zajęć uczniowie uzupełniali karty pracy – „Cztery proste kroki” i ”Policz zęby”. Po zakończeniu zajęć uczniom zostały rozdane papierowe modele szczęki.
W trakcie zajęć uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i wykazali się dużą wiedzą na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej.
Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom konieczności systematycznego dbania o zęby od najmłodszych lat.
Powered by aSc EduPage