Już kolejny raz odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. W tym roku uczniowie mieli okazję zapoznać się z dziełem "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Gościem specjalnym była pani Marta Mrozek - Gerczak, która reprezentowała bibliotekę wiejską. Oprócz naszego gościa utwory czytali również uczniowie z klasy VIII i V, a także pani Magdalena Czechowicz. Dziewczynki z całej szkoły przebrały się za Świtezianki, a chłopcy z oddziału przedszkolnego wystąpili w strojach krakowskich. Imprezę zorganizowały naze polonistki: pani Danuta Makowiecka i pani Anna Rejman.
Narodowe Czytanie 2022
- 15
Dzień Emotikona w naszej szkole
19 września 2022 roku w Szkole Podstawowej im. kpt. W. Ważnego w Sośnicy obchodzony był Dzień Emotikona.
To święto obchodzimy na cześć upamiętnienia wysłania pierwszy raz emotikony :-).Miało to miejsce 19 września 1982 r. o godz. 11:44, a emotikon „:-)” został po raz pierwszy wysłany przez profesora Scotta Fahlmana z CarnegieMellon University.
Emotikony to połączenia znaków, które znajdziemy na klawiaturze komputerów i telefonów przypominające ludzką twarz, z charakterystycznymi elementami dla jej mimiki, wyrażając przez to emocje.
Z tej okazji już wcześniej została zrobiona gazetka oraz ogłoszony konkurs na rysunek lub projekt emotikona. W konkursie wzięło udział 50 uczniów, a do naszej szkoły uczęszcza 103 uczniów.
W poniedziałek każda klasa otrzymała balonik z rysunkiem emotikona. Mieli go sobie powiesić aby upamiętniał ten dzień. Oprócz tego zostały przygotowane losy, część losów była z nagrodami (breloki i notesy z buźką), reszta niestety pusta. Tym, którym się nie udało otrzymać nagrody, na pocieszenie dostawali cukierki. Uczniowie byli zadowoleni.
B. Hałas - opiekun SU
17
Czysta planeta - wspólnie o nią dbamy!
- 8
"SZKOŁO POMÓŻ I TY"
RUSZYŁA KOLEJNA EDYCJA AKCJI „SZKOŁO POMÓŻ I TY”
Szkoła Podstawowa im. kpt. W. Ważnego włączyła się w tę akcję. Od wielu lat współpracujemy z tą Fundacją. W tym roku pomagamy Patrycji.
POKAŻMY PATRYCJI, ŻE NIE ZOSTAŁA SAMA!
Pomóżmy Patrycji w zakupie specjalistycznego sprzętu ortopedycznego: ortez i gorsetu, których koszt wynosi około 20 000 zł.
Aby tego dokonać rozprowadzamy w szkole pomoce naukowe – cegiełki w cenie 3 złotych.
Uczestnicząc w akcjach charytatywnych uczymy się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijane są w nas uczucia empatii, uczymy się dzielić tym co mamy.
Prosimy wszystkich uczniów o przyłączenie się do akcji i wykupienie karteczek – cegiełek.
Opiekun SU - Barbara Hałas
Zaprojektuj emotikona
Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na rysunek lub projekt emotikona.
Rysunek ma być wykonany samodzielnie na kartce z bloku. Nie może być skserowany lub wydrukowany i pomalowany.
Projekt może być różnorodny (np., poduszka, maskotka), ale nie zakupiony.
Najładniejsze prace będą nagrodzone. Nie zwracamy prac, pozostają one w szkole.
Prace proszę składać do 16 września 2022r. u opiekuna Samorządu p. B. Hałas.
Nowy rok szkolny 2022/2023 czas zacząć!
Uroczystość rozpoczęliśmy udziałem we Mszy Św., której oprawę przygotowali uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią p. Anną Rejman.
Oficjalne otwarcie nowego roku szkolnego nastąpiło w szkole, gdzie p. Aneta Łysy - dyrektor szkoły, powitała wszystkich zebranych: uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi oraz rodziców. Szczególnie gorąco przywitała dzieci, które pojawiły się w naszej szkole po raz pierwszy - dzieci z oddziału przedszkolnego (zerówki) oraz uczniów przybyłych do starszych klas. Ci najmłodsi otrzymali szkolne chusty.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą p. Markiem Szyngierą.
Drodzy uczniowie życzymy Wam, aby każdy z Was wierzył w siebie, odkrywał swoje pasje, rozwijał talenty i bawił się nauką.
Nauczycielom życzymy dobrej i twórczej pracy.
11
Szkoła już nas woła! Szkoła nas zaprasza!
Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023, w czwartek 1 września!
Godz. 8.00 - Msza Św. w miejscowym kościele, następnie w szkole (na hali sportowej) akademia i oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego przez p. dyrektor Anetę Łysy, potem spotkania uczniów z wychowawcami w poszczególnych klasach.
Informacja dla rodziców (pracujących), którzy są zainteresowani zapisem dziecka do świetlicy szkolnej: spotkanie z nauczycielami świetlicowymi po zakończeniu głównej uroczystości (spotkanie odbędzie się w sali świetlicy - parter, główny korytarz obok pokoju pomocy psychologiczno-pedagogicznej).
Do zobaczenia!
Przypomnienie: wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego - prosimy o zapoznanie się z dokumentem
Przystąpiliśmy do Programu edukacji żywieniowej uczniów Junior- Edu-Żywienie "JEŻ"
Zachęcamy do poczytania. Szczegóły w linku poniżej.
potwierdzenie_udzialu_w_Junior-Edu-Zywienie_JEZ_SP_Sosnica.pdf
Informacja dla Rodziców
Szanowni Rodzice!
Zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego
2019r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli
(Dz. U. 2019 poz. 502); Zarządzeniem Nr 136/2021 Wójta Gminy Radymno z dnia 14.12.2021 r. w sprawie ustalenia terminów przerw w pracy oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Radymno w roku szkolnym 2021/2022 oddział przedszkolny w naszej szkole będzie pełnił dyżur wakacyjny od 11.07.2022 r. do 29.07.2022 r. i od 29.08.2022 r. do 31.08.2022 r. Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt z wychowawcą.Dyrektor szkoły
Aneta Łysy
Jeszcze tylko świadectwo i... WAKACJE!!!
Nadszedł czas na podsumowanie roku szkolnego 2021/2022.
To był dobry, pełen wydarzeń czas, który spędziliśmy razem. Dziś przyszedł czas podziękowań, wyróżnień, pochwał. Najlepsi uczniowie szkoły, kończący klasę lub szkołę z wyróżnieniem odebrali z rąk dyrektora szkoły, pani Anety Łysy oraz od wychowawców "świadectwa z paskiem". Ci, którzy wyróżnili się najlepszą frekwencją - upominki. Świadectwa uczniom w klasach wręczyli wychowawcy klas. Podziękowania skierowane zostały do Rodziców, którzy razem z nauczycielami, pracownikami szkoły i uczniami pracowali na rzecz dobra szkoły.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Słonecznych wakacji!
40
Kochani Absolwenci!
Każdego dnia możecie zrobić coś, aby zbliżyć się do swoich marzeń, lub możecie nie robić nic. W każdym przypadku to Wy podejmujecie decyzję...
Życzymy Wam pięknego początku w nowych szkołach, niesamowitych i wyjątkowych przyjaźni, fajnych nauczycieli.
Wypełniajcie każdą chwilę tak, by potem wspominać ją z radością. Próbujcie życia i układajcie je w swój własny sposób, ale tak, by nikomu nie robić krzywdy.
Żyjcie najpiękniej jak umiecie! Po swojemu!
72
2 Rajd Pieszy klas 1 i 2
We wtorek, 14 czerwca odbył się 2 Rajd Pieszy klas 1 i 2 po okolicy. To już drugi raz, kiedy uczniowie wybrali się z plecakami na pieszą wędrówkę po drogach Sośnicy. Jest to kontynuacja realizowanego w klasie drugiej programu "Dwa razy T - taniec i turystyka".
Tym razem pokonaliśmy trasę wzdłuż Sanu. Dopisywała nam pogoda, humory i fajnie się szło. Bardzo smakowało nam śniadanie w orzechowym ogrodzie, fajnie spędziliśmy czas na przydrożnej łące, a na końcu skorzystaliśmy z zaproszenia piknikowego na tarasie przy domu jednej z naszych uczennic.
Po pięciu godzinach intensywnego wysiłku wróciliśmy do szkoły. Jak było, o tym przekonacie się zerkając na naszą fotorelację:)
25
Piknik klasowy
10 czerwca klasa III miała okazję przeżyć kolejną przygodę. Był to piknik klasowy, zorganizowany dzięki uprzejmości jednej z mam. Wspólne zabawy, gry i pieczenie kiełbasy były doskonałą okazją do integracji klasy. Był to mile i wesoło spędzony czas.
Klasa III i zwierzątka
8 czerwca klasa III odwiedziła "Stajnię na zdrowie - zwierzęta ludziom, leczą, uczą, bawią" w Zadąbrowiu. Znajdują się tam zarówno zwierzęta reprezentacyjne, biorące udział w sesjach zdjęciowych, paradach, pokazach i zawodach, jak i takie, które doznały wielu krzywd i cierpienia od ludzi. W miejscu tym znalazły spokój i opiekę. Dzieci z zachwytem podziwiały, karmiły i głaskały kozy, konie, kucyki i alpaki, które chętnie jadły im z ręki. Oprócz tego nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak tworzy się materiały z wełny alpak, a także zjedli mały poczęstunek. Największą atrakcją były jednak przepiękne konie! Była to atrakcyjna, ale i pouczająca wycieczka.
7
"Wsiąść do pociągu...
...byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet" - może nie tak dosłownie, jak w piosence, ale właśnie do pociągu wsiedli uczniowie klasy 1 i 2 i pojechali na wycieczkę do Przemyśla.
Założony plan wycieczki został zrealizowany! Najpierw pokonaliśmy 266 schodów prowadzących na wieżę katedralną, skąd podziwialiśmy piękne widoki na miasto i okolicę, udało się nam usłyszeć z bardzo bliska bicie katedralnych dzwonów. Następnie wdrapaliśmy się na wgórze zamkowe - tam zwiedzaliśmy wnętrzna zamku, salę widowiskową, wystawę "Kazimierz Wielki w historii i tradycji", atrakcją były dla nas lochy, do których prowadziły strome, wąskie i ciemne przejścia. Śniadanie zjedliśmy w otaczającym zamek parku, skorzystaliśmy z zabawy na placu zabaw. Po drodze, spacerkiem po Przemyślu, wstąpiliśmy na lody, obiad, schłodziliśmy się przy fontannie. Czas upłynął nam wesoło i bardzo szybko. Po południu wróciliśmy pociągiem do Sośnicy.
52
Egzamin z karty rowerowej
Uczniowie klasy IV przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Zanim jednak wsiedli na jednoślady, musieli wziąć udział w zajęciach nauki udzielania pierwszej pomocy.
Uczniów do egzaminu z przepisów drogowych i jazdy przygotowywał pan Ireneusz Soja, a zajęcia z pierwszej pomocy prowadziła pani Magdalena Czechowicz. Egzamin odbył się w obecności funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Radymnie.
Nowym rowerzystom życzymy szerokich ścieżek rowerowych i wiatru we włosach;)
5
Wycieczka Wadowice - Oświęcim
Uczniowie zwiedzali
1. W Oświęcimiu miejsce, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na różnych narodowościach, byłego obozu - Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau.
Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Stąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.
Auschwitz I, „obóz macierzysty”, Auschwitz II-Birkenau, miejsce masowej eksterminacji z pięcioma kompleksami krematoriów.
Obóz istniał w latach 1940-1945. Początkowo jedynie więźniowie polityczni i opozycja mieli tu przebywać – później jednak obóz stał się miejscem eksterminacji ponad miliona osób.
Zwiedzanie rozpoczęło się od przejścia przez słynną bramę obozu macierzystego z napisem Arbeitmachtfrei – praca czyni wolnym. To przez nią więźniowie wyruszali na kilkunastogodzinne dni katorżniczej pracy.
Dalej uczniowie, wraz z przewodnikiem, spacerowali między barakami obozowymi, w których dzisiaj znajdują się wystawy tematyczne. W każdym z nich można poznać inną część historii obozu, można dowiedzieć się więcej o życiu więźniów.
Uczniowie zobaczyli rzeczy osobiste, które po nich zostały,
Zobaczyli także ścianę, pod którą rozstrzeliwano więźniów, zlokalizowaną między blokiem 10, a 11 – gdzie odbywały się przesłuchania i gdzie torturowano więźniów.
2. W Wadowicach uczniowie zwiedzali dom, w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła i spędził w nim dzieciństwo i młodość.
Sercem muzeum jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Wewnątrz znajdują się oryginalne eksponaty związane z rodziną Wojtyłów.
12
Śladem Bogdana Zająca - Turniej Piłkarski
Drużyna dziewcząt i chłopców z naszej szkoły zajęła VIII miejsce w Turnieju Piłkarskim "Śladem Bogdana Zająca"o Puchar Starosty Jarosławskiego Stanisława Kłopota. Impreza odbyła się 2 czerwca w Pruchniku.
Tytuł najlepszej zawodniczki turnieju zdobyła nasza ósmoklasistka Anna Partyka.
Serdecznie gratulujemym drużynie i utytułowanej Ani:)
3
Konkursy, konkursy...
Po dwóch latach przerwy, spowodowanych pandemią, uczniowie mogli ponownie wykazać się swoimi talentami w konkursach międzyszkolnych. Dzieci z naszej szkoły wspaniale reprezentowały naszą społeczność, biorąc udział w konkursach z różnych przedmiotów. Były to:
- Powiatowe potyczki językowe - Corrida ortograficzna oraz konkurs języka angielskiego English in close-up w Skołoszowie,
- Konkurs Cogito w Nienowicach
- Konkurs programistyczny Baltie
- XI Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej "The Voice of Święte"
- Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla klas VI - VII Szkół Podstawowych "English is easy. English is cool."
Gratulujemy wyników i odwagi oraz życzymy samych sukcesów w kolejnych latach!
3
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie