Narodowe Czytanie, czyli ogólnopolska akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku i propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty wybitnych dzieł piśmiennictwa polskiego odczytywane są publicznie, w 2020 roku miała już swoją dziewiątą edycję. Tym razem do Narodowego Czytania zaproponowany został dramat Juliusza Słowackiego pt. Balladyna. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu powstało w grudniu 1834 roku, a wydane zostało pięć lat później w Paryżu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.
Jego lektura, jak zauważa w liście zachęcającym do współtworzenia akcji Prezydent RP Andrzej Duda, w szczególnym dla wszystkich ze względu na epidemię czasie, ma pomóc w zjednoczeniu i przynieść wiele czytelniczej satysfakcji ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.
Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Sośnicy 21 września po raz piąty z zapałem i dużym entuzjazmem przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Ze względu na pandemię i obowiązujące zasady epidemiologiczne przyjęta dotychczas forma spotkań musiała ulec zmianie. Tym razem uroczystość została przygotowana miedzy innymi
z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji. Wybrane partie dramatu J. Słowackiego najmłodszym uczniom naszej szkoły czytali poproszeni o to pracownicy Urzędu Gminy w Radymnie, panie Monika Kopacz, Agnieszka Jaremko, Sabina Pakuła oraz wójt, pan Bogdan Szylar. Nagrania z ich udziałem zostały odtworzone podczas lekcji, a następnie po ich wysłuchaniu dzieci rysowały portret wróżki Goplany.
Z kolei starsi uczniowie sami przygotowali głośne czytanie poszczególnych partii tekstu. Wcielili się w role wybranych bohaterów i na tle samodzielnie opracowanej scenografii odczytali tekst Balladyny. Zadaniem słuchaczy, czyli pozostałych uczniów klasy, było zredagowanie do wysłuchanego fragmentu komiksu lub portretu bohaterek. Ich prace znalazły swe miejsce na szkolnej gazetce poświęconej tegorocznej akcji Narodowego Czytania, a nagrane filmiki umieszczone na stronie internetowej szkoły.
Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego pisała Maria Pruszkowska.Z pewnością dramat J. Słowackiego należy do grupy tekstów, które pochłaniają czytającego. Jest utworem baśniowym, ma tajemniczą romantyczną atmosferę, a także intrygującą fabułę, wciąga biegiem zdarzeń, romantyczną scenerią, swoją baśniowością; posiada także uniwersalne przesłanie oparte na ludowej moralności i przeświadczeniu, że nie ma zbrodni bez kary. Te właśnie atuty Balladyny odkryli podczas akcji Narodowego Czytania uczniowie naszej szkoły, a jej przygotowanie dało im dużo radości
i satysfakcji.
Opracowanie tekstu: Danuta Makowiecka