W ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości odbyła się w naszej szkole akademia. W czasie jej trwania mogliśmy obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klas IV, V, i VIII – patriotyczne wiersze, piosenki
i taniec z biało-czerwonymi szarfami wprowadziły nas w nastrój tego święta.
Podczas uroczystych obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyła się projekcja filmu o Orlętach Przemyskich. W ramach projektu „Orlęta Przemyskie - zapomniani bohaterowie” realizowanemu przy współpracy z PCEN
w Przemyślu oraz z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych z Warszawy uczniowie mogli także obejrzeć wystawę poświęconą młodym ludziom, którzy walczyli
o Przemyśl w latach 1918/1919. Najważniejszą częścią obchodów było wspólne odśpiewanie hymnu naszej Ojczyzny w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Uczniowie pięknie prezentowali się w galowych strojach z biało – czerwonym kwiatem na sercu.
Na koniec odbył się konkurs przygotowany przez panią dyrektor, w czasie którego dzieci odpowiadały na pytania z zakresu historii i mogły zdobyć upominki.
Szkoła do hymnu
112 wciskam w telefonie i pod numer europejski, alarmowy dzwonię...
Najmłodsi naszej szkoły - uczniowie z klas 0, I, II i III uczestniczyli dziś w spotkaniu z dzielnicowym sierż. sztab. p. Emilem Mazurem z Komisariatu Policji w Radymnie.
Pan dzielnicowy przypomniał uczniom zasady poruszania się po drodze i na przejściu dla pieszych.
Ponadto rozmawiał z dziećmi o prawidłowych zachowaniach w przypadku zetknięcia z obcym zwierzęciem, kontakatu z obcymi osobami itp.
Przypomniał również numery telefonów alarmowych oraz zasady z ich korzystania.
Tekst: Magdalena Czechowicz
2
Narodowe Czytanie
Propagowanie piękna polskiej literatury i aktywne włączanie się w akcję Narodowego Czytania stało się tradycją Szkoły Podstawowej w Sośnicy. 29 października 2019 roku zaproszeni goście, dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie po raz czwarty wzięli udział we wspólnym, głośnym czytaniu wybitnych dzieł polskich pisarzy.
Nowela Elizy Orzeszkowej pt. "Dobra pani" była jedną z ośmiu wybranych do czytania w tegorocznej akcji. Treść utworu przybliżyli zebranym w hali sportowej słuchaczom zaproszeni goście i przyjaciele szkoły: pani Teresa Paryna – autorka wielu tomików wierszy i laureatka licznych konkursów poetyckich, członek Związku Literatów Polskich; pani Monika Kopacz – główna księgowa w referacie ds. szkół Gminy Radymno; pani Joanna Szałyga – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy; pani Małgorzata Lichwa – radna gminy Radymno; pan Tadeusz Pałka – radny Gminy Radymno; pani Marta Mrozek – dyrektor Gminnych Bibliotek Publicznych; pan Zygmunt Marciak – kierownik grupy artystycznej pensjonariuszy DPS w Sośnicy Na wesołej fali oraz pani Izabela Pawliszko - skarbnik Rady Rodziców.
Po wysłuchaniu noweli Elizy Orzeszkowej nadszedł czas na zadanie dla uczniów. Tym razem musieli oni narysować portret swojego ulubionego bohatera literackiego (młodsze dzieci), przedstawić w formie lapbook’ów informacje na temat wybranych nowel oraz uzupełnić zdania: „Czytam, bo…”, „Lubię książki, które…”, „Czytanie sprawia, że…” itp. Wykonane prace zostały następnie umieszczone jako symboliczne liście na Drzewku Narodowego Czytania 2019, by przypominały całej społeczności szkolnej samą akcję i inspirowały do sięgania po wartościowe lektury.
Na zakończenie spotkania uczennice klasy VII zaprezentowały jeszcze jedną nowelę "Sachem" Henryka Sienkiewicza, dzieło podejmujące problematykę wynaradawiania, mówiące o okrutnym losie ludzi, którzy tracą swą tożsamość narodową i ulegają presji otoczenia.
Miłym akcentem tegorocznej edycji akcji była możliwość przybicia w książce pamiątkowego stempla. Otrzymana z Kancelarii Prezydenta RP pieczęć z logo ósmej edycji Narodowego Czytania posłużyła do opieczętowania wielu przyniesionych przez dzieci ich ulubionych książek, co z pewnością przyczyni się do popularyzacji idei wspólnego, narodowego czytania.
Opracowanie teksu
Danuta Makowiecka
2
Każdy z Was może podarować maluchom uśmiech:)
Już od kilku lat wielu z Nas zamienia się
w Świąteczną Gwiazdkę
i sprawia radość podopiecznym
z Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci
w Rzeszowie.
Mamy nadzieję, że i w tym roku nie zapomnicie
o dzieciakach i pomożecie przygotować paczki mikołajkowe dla potrzebujących.
W tym roku zbieramy:
pampersy rozmiar 5,6 i 7
pasty i szczoteczki do zębów dla dzieci
proszek do prania Persil sensitive
czekolady, batoniki, nutella, miód, dżemy, biszkopty, chrupki kukurydziane, cukier, sól, płatki kukurydziane, makaron, ryż, mąkę
Zbiórka trwa do 20 listopada 2019r.
Zakupione rzeczy prosimy przekazywać wychowawcom klas lub przynosić do "zerówki".
Koordynator akcji: Magdalena Czechowicz
Pasowanie na ucznia to bardzo ważne wydarzenie...
...w życiu dziecka rozpoczyna się kolejny etap edukacji szkolnej. W naszej szkole taka uroczystość odbyła się 25 października 2019r.
Na ceremonię przybyli zaproszeni goście, m. in. dyrektor szkoły p. Aneta Łysy, Wójt Gminy Radymno p. Bogdan Szylar, rodzice i dziadkowie pierwszaków oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy II i III wraz z wychowawcami.
Dzieci z klasy pierwszej, aby udowodnić, że są godne przyjęcia do grona uczniów, zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym.
Najważniejszym jednak punktem uroczystości było złożenie ślubowania oraz pasowanie na ucznia. Aktu tego dokonała dyrektor p. Aneta Łysy w towarzystwie Wójta naszej gminy p. Bogdana Szylara. W ten sposób uczniowie zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Sośnicy. Na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Gorące słowa uznania i serdeczne życzenia skierowała do uczniów pani dyrektor oraz pan wójt, który ufundował także dla pierwszoklasistów upominki. Nie zabrakło także prezentów od pani dyrektor, wychowawcy, Samorządu Uczniowskiego oraz koleżanek i kolegów zaproszonych na uroczystość.
Wydarzenie to wzbudziło wiele emocji zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli i rodziców.
Tekst: Krystyna Durbajło
18
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka
24 października odbyła się zaległa dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Z powodu remontów nie odbyła się ona 30 września, ale uczniowie wreszcie doczekali się swojej zabawy. Tradycyjnie zamówiliśmy pizzę, a uczniowie bawili się w dwóch grupach: klasy IV - VI i VII - VIII. Jak zawsze zabawa była udana.
Próbna ewakuacja
24 października odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja uczniów. Jak zawsze, wszyscy stanęli na wysokości zadania - spokojnie i sprawnie opuścili szkołę i ustawili się w wyznaczonym miejscu. Nauczyciele sprawdzili obecność, dzięki czemu wiedzieliśmy, że nikt nie został w szkole.
Święto naszej Małej Ojczyzny
Nasza szkolna społeczność chętnie bierze udział w imprezach kulturalnych i środowiskowych, które są okazją do zaprezentowania umiejętności aktorskich, recytatorskich, wokalnych czy tanecznych. Tak było i tym razem. 5 października z okazji 10-lecia powstania Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Radymno „Pro Patria”, 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 30-tej rocznicy pierwszych wolnych wyborów na terenie ruin zamku w Sośnicy uczniowie klasy II i VIII szkoły podstawowej zaprezentowali krótki spektakl poświęcony historii miejscowości, a zwłaszcza zamkowi Korniaktów połączony z tańcem (polonez) i wykonaniem piosenki Marka Grechuty pt. „Dni, których jeszcze nie znamy”. Młodzi artyści, mimo dużej tremy, doskonale poradzili sobie z zadaniem. Występ pozwolił im zaprezentować lokalnej społeczności i zaproszonym gościom szeroki wachlarz możliwości teatralnych, przyczynił się do sukcesu artystycznego, a przede wszystkim dostarczył dużo emocji i radości. Gratulujemy!
Tekst: Danuta Makowiecka
"Moje miejsce na Ziemi"
Gala ogólnopolskiego programu grantowego
„Moje miejsce na ziemi” z Fundacji ORLEN
z udziałem przedstawicieli
ze Szkoły Podstawowej w SośnicyW środę (9.10) w Muzeum Cynku Walcownia w Katowicach odbyła się uroczysta Gala II edycji programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi”. Spośród 2100 złożonych wniosków, wyłoniono laureatów, wśród których znalazł się projekt Szkoły Podstawowej w Sośnicy.
W ramach programu „Moje miejsce na Ziemi” ponad 2 mln zł trafiło do organizacji
z całej Polski. Spośród wielkiej konkurencji wyłoniono zwycięzców. Laureaci zostali wyłonieni w drodze konkursu przez Radę Programu, składającą się z przedstawicieli Fundacji Orlen. Najwyższą ocenę otrzymały te inicjatywy, które przyczynią się do pozytywnych zmian w lokalnym otoczeniu, zaangażują mieszkańców oraz wyróżniały się oryginalnością projektu. Nagrodzony wniosek: Budujemy „Zacisze” – międzypokoleniową strefę wypoczynku złożony przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Inicjatywy Podkarpacia” powstanie na placu przy Szkole Podstawowej w Sośnicy.- To już kolejny projekt grantowy realizowany w naszej szkole. Cieszymy się z tak dużego wyróżnienia. Zdobycie subsydium w projekcie ogólnopolskim „Moje miejsce na Ziemi” to dla nas bardzo duży zaszczyt – przyznaje Dyrektor Szkoły Aneta Łysy. Projekt realizowany będzie od kwietnia do czerwca 2020 roku i przyczyni się do powstania „Zacisza”, czyli miejsca odpoczynku i rekreacji, ale także do integracji społeczności lokalnej oraz do inicjowania wspólnych działań dla dobra Małej Ojczyzny.
Będzie, będzie zabawa, dużo się działo...
...i teraz miejsca już niemało. Będzie głośno, będzie radośnie i cała szkoła dzisiaj cieszy się!
Takimi to słowami piosenki rozbawialiśmy naszych gości zaproszonych na uroczystość z okazji oddania do użytku Otwartej Strefy Aktywności.
OSA dofinansowana została przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Aneta Łysy, która powitała między innymi Wójta Gminy Radymno p. Bogdana Szylara, Skarbnik Gminy p. Lucynę Pirutę, poszczególnych przedstawicieli referatów Urzędu Gminy, a także przybyłych na uroczystość księży, przedstawicieli Rady Rodziców, radnych Gminy Radymno, sołtysa Sośnicy, nauczycieli emerytów oraz całą społeczność szkolną.
Następnie goście oraz nauczyciele i delegacje uczniów poszczególnych klas udali się na plac Otwartej Strefy Aktywności, by dokonać uroczystego przecięcia wstęgi, oznajmującej oddanie do użytku placu aktywności. Poświęcenia placu dokonał proboszcz parafii Sośnica ks. Adam Dziadowicz.
Występ artystyczny rozpoczęły dzieci z klasy II, które "spierały się", która pani w szkole jest najlepsza. W finale występu okazało się jednak, że "każda klasa w szkole - i duża i mała - będzie swoją panią najbardziej kochała":)
Młodzież starszych klas - uczennice klas VI, VII i VIII - przedstawiły natomiast humorystyczne scenki na temat sportu, diety i zdrowego trybu życia. Całość prowadzili: Karolina - uczennica klasy VII i Daniel - uczeń klasy VIII. Podsumowaniem uroczystości był taniec hiszpański w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego i pierwszaków.
Program przygotowały nauczycielki: p. Beata Kołcz-Rokitowska, p. Magdalena Wojciechowska-Pondel i p. Maria Truniarz.
Cała społeczność szkolna serdecznie dziękuje gościom za przybycie na uroczystość.
W imieniu nauczycieli dziękujemy za życzenia i kwiaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
2
#CodeWeek2019, czyli "Kodowanie od małego do dużego"
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania, który w tym roku przypada w dniach od 5 do 20 października.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja odbywa się na terenie całej Europy. Jej misją jest poszerzanie kompetencji z obszaru programowania zarówno wśród profesjonalistów, jak i początkujących. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką.
W tym tygodniu do akcji przyłączyli się nasi uczniowie, i co najważniejsze byli to uczniowie klasy 0 - czyli grupa najmłodszych uczniów w społeczności szkolnej oraz młodzież z klasy VIII - jako przedstawiciele klasy najstarszej.
Sześciolatki wzięły udział w zajęciach z nauki kodowania - miały za zadanie "zakodować motyla", na kartach zadań według propozycji "EduSense - Uczymy dzieci programować". Poznały również dwa przemiłe roboty photony: Zuzenkę i Kripera - z którymi uczyły się pierwszych kroków kodowania.
Natomiast najstarsi uczniowie szkoły na lekcjach informatyki uczyli się programowania w środowisku programistycznym Scratch. W czasie zajęć budowali programy z wykorzystaniem instrukcji warunkowej.
Lekcje informatyki i zajęcia z kodowania i programowania przeprowadzili w grupach nauczyciele: p. Magdalena Czechowicz - w klasie 0 oraz p. Ireneusz Soja w klasie VIII - szkolni realizatorzy #CodeWeek2019
3
Wizyta u strażaków
W środę, 16 października uczniowie z klas 0, I, II i III gościli w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu w ramach preorientacji zawodowej.
Strażacy przyjęli nas bardzo miło, a po jednostce oprowadzał nas ogniomistrz p. Krzysztof Dubanik, prezentację stroju i wyposażenia strażaka prezentował mł. brygadier p. Waldemar Czernysz, swoją obecnością zaszczycił nas również komendant bryg. p. Krzysztof Kowal.
Uczniowie mieli okazję posłuchać o bardzo ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaków, zobaczyli sprzęt strażacki, wozy bojowe, a także uczestniczyli w "próbnym alarmie" pożarowym.
Podsumowaniem wycieczki była zabawa w sali zabaw "Korona" oraz smaczna pizza:)
30
"Zdrowo jem, więcej wiem..."
Organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Projekt jest częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego "Aktywnie po zdrowie". Składa się z trzech etapów: jesiennego, zimowego i wiosennego. Zaczęliśmy już realizację etapu jesiennego.
Najsympatyczniejszy chłopak naszej szkoły wybrany!
W wyniku głosowania uczniów szkoły, najsympatyczniejszym chłopakiem w szkole w kategorii klas 4-6 został PAWEŁ CHANIK - uczeń klasy IV.
W kategorii klas 7-8, tytuł najsympatyczniejszego chłopaka otrzymał DANIEL SOBEJKO - uczeń klasy VIII.
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim młodszym i starszym mężczyznom naszej szkoły - z okazji ich święta - życzymy dużo uśmiechu:)
Przystępujemy do II edycji Ogólnopolskiego Projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Już 4 października nasza szkoła weźmie udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia pod hasłem: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają".
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami, klikając w linki:)
'Podwórko talentów..."
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią przygotowali film, który zakwalifikował naszą szkołę do udziału w konkursie "Podwórko talentów Nivea".
W późniejszym terminie, dzięki dużemu zaangazowaniu mieszkańców Sośnicy oraz Gminy Radymno, trwało wielkie głosowanie, które miało wyłonić pięć lokalizacji, na których miały powstać podwórka.
Niestety nie udało się nam oddać tylu głosów, aby zdobyć główną nagrodę.
W ramach pocieszenia, otrzymaliśmy zestaw gier edukacyjnych.
Wszystkim, którzy dzielnie oddawali swój głos serdecznie dziękujemy:)
Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa...może uda się w tym roku:)
Sprzątanie Świata 2019
W piątek 20 września Szkoła Podstawowa w Sośnicy przyłączyła się do akcji "Sprzątanie Świata". Na początek wszystkie klasy zgromadziły się na hali sportowej, gdzie uczniowie klasy V, pod przewodnictwem pani Doroty Chrzanowskiej, przedstawiły krótki program poświęcony ekologii i dbaniu o nasze środowisko. Dzieci samodzielnie przygotowały stroje, które możemy podziwiać na zdjęciach w Albumie fotograficznym, oraz zaprezentowały rap. Następnie wszystkie klasy wraz z wychowawcami i nauczycielami wyruszyły uzbrojone w rękawiczki i worki, aby posprzątać naszą najbliższą okolicę. Pamiętajmy, ratowanie Ziemi musimy zacząć od zmiany samych siebie i swojego postępowania!
Goście z Zarzecza
W środę 18 września, mimo niesprzyjającej pogody, gościliśmy uczniów klasy VIII z zaprzyjaźnionej szkoły w Zarzeczu. Spotkanie było ukoronowaniem naszej zeszłorocznej współpracy w ramach projektu anglojęzycznego "Pen pal adventure". Uczniowie klas VII i VIII przez cały rok szkolny pisali do siebie listy w języku angielskim. W czasie ogniska mogli wreszcie poznać się osobiście, porozmawiać o swoich doświadczeniach z projektem i oczywiście lepiej się poznać. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Radymno Pro Patria z Sośnicy mogliśmy zorganizować ognisko w ich siedzibie. Poczęstowaliśmy gości ciepłą herbatką, plackami i kiełbaską z ogniska. Były tańce, gry panszowe, a nawet mecz piłki nożnej. Ale najważniejsze, że nawiązały się nowe przyjaźnie i bardzo ciężko było się rozstać. Dziękujemy za owocną współpracę!
Dzień Dobrego Słowa
13 września 2019 roku był kolejnym Dniem Dobrego Słowa, ale pierwszym w nowym roku szkolnym. W Szkole Podstawowej w Sośnicy, mimo złych warunków do pracy (szkoła w remoncie, uczymy się w pomieszczeniach zastępczych), przypominamy o uśmiechu, życzliwości i kulturalnym odzywaniu się do siebie.
Zachowujemy słońce w naszych sercach. Wypowiadamy się pięknie, mając na uwadze miłe nastawienie i szacunek do ludzi.
Nie mogliśmy zrobić gazetki, ale na drzwiach wieszaliśmy obrazki dotyczące Dnia Dobrego Słowa.
Zakupiliśmy baloniki z buźkami, które rozdawaliśmy poszczególnym klasom. Każdy uczeń otrzymał cukierek z przypiętym do niego dobrym słowem.
Rozradowane buzie dzieci przedstawiają zdjęcia w Albumie fotograficznym.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie