Niektórzy(po) lubią poezję…
Szkoła Podstawowa w Sośnicy 16 maja 2019 r. gościła „poszukiwacza słów, zaklinacza wersów i stygmatyka piękna”, czyli panią Teresę Parynę, autorkę wielu tomików wierszy i laureatkę licznych konkursów poetyckich, której utwory są tłumaczone na język angielski, czeski, ukraiński, a nawet arabski. Pani Paryna za swoją działalność kulturalną
i artystyczną otrzymała w 2017 roku Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Jest także członkiem Związku Literatów Polskich, posiada tytuł „Człowiek Podkarpacia ‘99” oraz odznakę „Zasłużony dla NSZZ Solidarność Region Ziemia Przemyska”. Oprócz poezji zajmuje się twórczością plastyczną i rękodziełem artystycznym.
Spotkanie z tak zasłużoną i znaną osobą zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a do zaproszonych gości należeli także dyrektor Gminnych Bibliotek, pani Marta Mrozek i wójt Gminy Radymno, pan Bogdan Szylar. Honorowego gościa powitała w szkolnej bibliotece dyrektor szkoły, pani Aneta Łysy oraz uczniowie klas VI –VIII i III gimnazjum, którzy mieli możliwość po raz pierwszy w murach swojej szkoły gościć „prawdziwą” poetkę. Bardzo szybko lody zostały przełamane, gdyż pani Teresa okazała się niezwykle miłą osobą, ze wzruszeniem przywołującą obrazy z lat dzieciństwa i młodości związane z Sośnicą, w której się urodziła i wychowała, którą to uczyniła bohaterką wielu swoich wierszy. Barwnym opowieściom o życiu i twórczości pisarki, pierwszych próbach literackich i debiucie poetyckim towarzyszyły wiersze czytane przez ich autorkę. Spośród kilkunastu tomików pani Teresa Paryna na spotkanie z młodzieżą wybrała zbiory Od bólu do nadziei i Dał mi skrzydła. Wybranymi z nich wierszami podzieliła się ze słuchaczami, podając również kontekst, który towarzyszył ich powstaniu. Chętnie też wysłuchała czytanych przez uczniów utworów jej autorstwa, po czym odpowiadała na zadawane pytania.
Dzieci ciekawił proces powstawania wiersza, a zwłaszcza moment inspiracji.
I tu, jak opowiadała pani Teresa, bywa różnie, bo czasami jest to oglądany w czasie podróży obiekt, a innym razem słowa wypowiedziane przez bliską osobę czy przywołane wspomnienia. Dociekliwi badacze warsztatu pisarskiego zostali usatysfakcjonowani wyjaśnieniami poetki i gorąco podziękowali gościowi za odwiedzenie murów naszej szkoły.
Na zakończenie pani Teresa Paryna jeszcze raz zwróciła się z apelem do uczniów, aby sięgali po książkę i z przyjemnością ją czytali, odkrywając bogactwo wykreowanego świata, rozwijali słownictwo i kształtowali wyobraźnię. Podkreśliła, że z książek płyną nieocenione korzyści, których na pewno nie dostarczą współczesne urządzenia komunikacyjne. To obcowanie ze słowem pisanym uwrażliwia na piękno świata, pozwala dostrzec w codziennym życiu drugiego człowieka i jego problemy, uczy empatii i wielu innych wartości.
W ramach podziękowania za zaproszenie pani Teresa Paryna przekazała także kilka egzemplarzy swoich tomików wierszy z jej dedykacją na rzecz biblioteki szkolnej.
Opracowanie tekstu
Danuta Makowiecka