J. Koczanowska
Teatr
Teatr to miejsce jest niezwykłe,
zaczarowana każda chwila,
kurtyna w górę się unosi
i przedstawienie rozpoczyna.
Na scenie dzieją się historie
wesołe, smutne, zagadkowe,
można do kraju baśni trafić
i poznać światy całkiem nowe.
Można się wzruszyć, rozweselić,
nauczyć wielu mądrych rzeczy,
uważnie patrzeć, pilnie słuchać,
ciekawym być i bardzo grzecznym.
W październiku i listopadzie 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sośnicy
i pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy wspólnie pracowali przy realizacji projektu teatralnego finansowanego z funduszy Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych.
Celem wspólnie organizowanego przedsięwzięcia było między innymi kształtowanie postawy kreatywności, wykazywanie się tolerancją i empatią, budowanie dobrych relacji z innymi, umiejętność współpracy w zespole i autoprezentacji. Podczas wspólnych spotkań członkowie zespołu poznawali i odkrywali swoje umiejętności związane z wchodzeniem w rolę, wyrażaniem emocji, budowali wzajemne zaufanie i uczyli się właściwej dykcji, koncentracji uwagi oraz kształtowali inwencję twórczą. Ostatecznym efektem współpracy był występ dla najmłodszych uczniów SP w Sośnicy i podopiecznych Ochronki im. św. Maksymiliana w Sośnicy przygotowany z okazji mikołajek.
Prace nad przygotowaniem widowiska były bardzo intensywne i wymagały od aktorów wielu umiejętności, nie tylko związanych z interpretacją tekstu czy emisją głosu, ale także tanecznych i wokalnych, jak również plastycznych, gdyż uczniowie musieli samodzielnie opracować i wykonać scenografię.
Premiera przedstawienia pt. Ratujmy święta odbyła się 7 grudnia 2018 roku w Świetlicy Wiejskiej w Sośnicy. Przybyli na nią licznie zaproszeni goście – dzieci z Ochronki im św. Maksymiliana w Sośnicy wraz z wychowawcami, uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III SP w Sośnicy oraz przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radymno. Miłych gości powitała pani dyrektor szkoły podstawowej - Aneta Łysy i życząc wspaniałych wrażeń, głos oddała organizatorom widowiska. Stając przed niemal stuosobową widownią, aktorzy zachowali zimną krew i doskonale wcielili się w swoje role: nieznośnych chłopców, którzy nie chcą pomagać mamie w przygotowaniu świąt i wolą ten czas spędzić przed komputerem, Babci zamieniającej się dzięki czarom we wróżkę, by móc przekazać dzieciom dobre rady, baśniowych gości, czyli Sierotkę Marysię, Jasia i Małgosię, Kopciuszka, krasnoludków czy elfów oraz Bombek zazdrosnych o nową koleżankę. Niezapomnianą kreację Mikołaja stworzył pan Ryszard, pensjonariusz DPS w Sośnicy. Bardzo sugestywnie oddał charakter postaci, a zwłaszcza wyraził emocje związane z chłodnym przyjęciem go w domu głównych bohaterów. Dodatkowym walorem widowiska były występy taneczne młodych aktorów, którzy przygotowali taniec śnieżynek i krasnoludków i opracowanie wokalne piosenek o tematyce świątecznej. Piosenkę o Mikołaju pod kierunkiem pana Zygmunta Marciaka zaśpiewali także podopieczni DPS, współorganizatorzy świątecznego przedstawienia i uczestnicy projektu Teatr Bez Barier.
Po brawurowo wykonanej finałowej piosence I ty możesz zostać świętym Mikołajem artyści otrzymali zasłużone brawa, a publiczność prezenty w postaci słodkich upominków przygotowanych przez organizatorów projektu Teatr Bez Barier. Całość imprezy przygotowały panie polonistki: Danuta Makowiecka i Anna Rejman.