Aktualności
Uczniu, zaplanuj swoją przyszłość już dziś!
Jak zostać strażakiem?
W piątek, 16 maja uczniowie naszej szkoły spotkali się z emerytowanym strażakiem - przedstawicielem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, panem Zdzisławem Wójcikiem. Pan Wójcik opowiedział uczniom o pracy strażaków i przypomniał główne zasady bezpieczeństwa. Poruszył też temat krwiodawstwa, ponieważ sam pełni funkcję prezesa klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „PŁOMYK”. Uczniowie, zarówno młodsi jak i starsi mieli okazję przypomnieć sobie numery telefonów alarmowych oraz sposób w jaki należy się zachować w sytuacji niebezpieczeństwa lub niesienia pomocy. Zaproszony gość nie tylko podzielił się z nami swoją wiedzą, ale miał dla naszych uczniów niespodzianki w postaci upominków, za co serdecznie dziękujemy.
28
Najważniejsza jest pamięć... - Dzień Patrona Szkoły
W czwartek, 8 maja w naszej szkole wielkie święto - kolejna odsłona Dnia Patrona Szkoły, kpt. Władysława Ważnego. Tradycją stał się już krótkodystansowy bieg pod hasłem "Bieg Ważnego", a była to już czwarta edycja biegu. Zanim jednak cała społeczność szkolna oraz zaproszeni na uroczystość goście ruszyli w trasę, na szkolnej hali odbyło się przedstawienie "Tygrys w akcji", w wykonaniu uczniów klasy VII i VI - szkolnego "Teatru bez Barier". Na placu przed budynkiem szkoły i muralem przedstawiającym postać naszego bohatera kpt. Władysława Ważnego i pamiątkową tablicą nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Złożone zostały kwiaty oraz wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Uroczystościom przewodziła dyrektor szkoły p. Aneta Łysy, a swoją obecnością zaszczycili goście: II Wicewojewoda Podkarpacki p. Tomasz Lorenc, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego p. Anna Huk, Wójt Gminy Radymno p. Bogdan Szylar, Sekretarz Gminy Radymno p. Beata Gałęza, przedstawiciel rodziny Ważnych p. Zbigniew Ważny, przedstawiciele Rady Gminy Radymno i Sołectwa Sośnicy, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich i OSP w Sośnicy. Głównym punktem obchodów był jednak IV Bieg Ważnego. W trasę wyruszyli zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna - wszyscy stawili się na mecie i otrzymali pamiątkowe medale.
Kierujemy serdeczne podziękowania Gościom - za przybycie oraz instytucjom, które pomogły nam w organizacji wydarzenia: Szkolnej Radzie Rodziców, paniom z KGW i służbom zabezpieczającym trasę: strażakom z OSP w Sośnicy i policjantom z Komisariatu Policji w Radymnie.
167
"Zgoda Sejmu to sprawiła..."
Pod takim tytułem odbyła się dzisiejsza akademia upamiętniająca 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na scenie pojawili się nasi szkolni aktorzy: piątoklasiści oraz uczniowie klasy pierwszej i drugiej. Przedstawili oni fragment historii Polski - obrady Sejmu, podczas których najważniejszym wydarzeniem było uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Piątoklasiści doskonale wcielili się w role ówczesnych bohaterów obrad: marszałka Małachowskiego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i posłów. Młodsi uczniowie zaprezentowali krótkie teksty i piosenki patriotyczne. Wspólnie odśpiewalismy hymn narodowy. W uroczystości wzieli udział goście: Wójt Gminy Radymno pan Bogdan Szylar, przedstawiciele władz lokalnych, radni, sołtys oraz przedstawiciele OSP w Sośnicy. Podsumowaniem uroczystości był przemarsz pod Pomnik Zasiedlenia, gdzie poszczególne delegacje złożyły patriotyczne wiązanki kwiatów.
Uroczystość przygotowały nauczycielki, p. Magdalena Czechowicz i p. Beata Kołcz-Rokitowska.
58
Czytaj książki i ratuj drzewa!
Czy można połączyć dobrą książkę z otaczającą nas przyrodą? Oczywiście, że tak! Dobrą książkę możemy czytać w cieniu drzew, leżąc na łące lub wypoczywać nad jeziorem. Okazuje się też, że książkę i przyrodę możemy połączyć w zupełnie inny sposób. Czytając, możemy ratować drzewa! A jak to działa? Łącząc dwa święta: Swiatowy Dzień Książki oraz Dzień Ziemi. W ramach tych dwóch wydarzeń odbyła się tegoroczna akcja wymiany książek pod hasłem: "Wymień swoją książkę na nową". Nasza szkoła również przyłączyła się do tej akcji i w czwartek, 24 kwietnia uczniowie mogli przynieść ze sobą do szkoły książkę - oczywiście w dobrym stanie - którą już przeczytali, a w zamian zabrać ze sobą nową, przyniesioną przez innych uczniów. Jak przebiegała akcja, zobaczcie sami;)
P.S. Do przyniesienia książek na wymianę zachęcały uczniów nasze nauczycielki: p. Dorota Chrzanowska i p. Magdalena Wojciechowska-Pondel - koordynatorki akcji.
6
"Zaelektryzowani" czyli nauka poprzez zabawę
W środę szkołę odwiedził przedstawiciel grupy "Zaelektryzowani" z Lublina, który przybliżył nam wszystkim wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Tematem zajęć były właściwości fizyczno-chemiczne wybranych gazów. Uczniowie wzięli udział w wielu ciekawych doświadczeniach z wodorem, helem, azotem, tlenem i parą wodną. Mogli bezpośrednio zaobserwować zjawisko wrzenia ciekłego azotu czy zmianę wysokości dźwięku w helu. Zajęcia połączyły zabawę i humor z edukacją. Wszyscy świetnie się bawili, a przy tym była okazja poszerzyć wiedzę z zakresu chemii i fizyki.
65
"Bieg po zdrowie"
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy IV uczestniczyli w programie „Bieg po zdrowie”. Jest to ogólnopolski program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, a także Rzecznik Praw Dziecka.
Główne cele programu:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
W ramach zajęć z wychowawcą odbyło się sześć lekcji, na których realizowane były założenia programu profilaktycznego.
Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się jakie negatywne skutki dla zdrowia przynosi palenie papierosów i jakie szkodliwe substancje znajdują się w papierosach. Poznali pojęcia takie jak: nałóg, uzależnienie, asertywność. Mogli zapoznać się z kosztami, jakie generuje palenie papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów.
Zajęcia realizowane były za pomocą metod aktywizujących, które były dostosowane do uczniów. W trakcie zajęć wykorzystane zostały filmy edukacyjne. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, pracowali z dużym zaangażowaniem oraz wykazali się kreatywnością. Podczas realizacji zajęć powstały prace w formie plakatów na temat szkodliwości palenia papierosów. Dzięki programowi uczniowie nauczyli się, jak być asertywnym w zakresie uzależnień, a zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli stosować w życiu codziennym.
Wychowawca klasy IV
Czas życzeń
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu "Pisanka Wielkanocna"
Uczniowie z całej szkoły mieli okazję włączyć się w przygotowanie prac - wielkanocnej pisanki - wykonanych według własnego pomysłu.
Dzisiaj ks. Adam Dziadowicz oraz Dyrektor Szkoły p. Aneta Łysy wręczyli dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu.
8
"Dziś idę walczyć Mamo..." - gratulacje dla naszych uczniów
W Zespole Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu odbyła się V edycja Wojewódzkiego Konkursu „Dziś idę walczyć Mamo..." - Pamięci Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP, pana Tadeusza Chrzana. W konkursie wzięli udział nasi ósmoklasiści. Miło nam zatem ogłosić, że Monika Wywrot - uczennica klasy ósmej, zdobyła wyróżnienie w kategorii pracy plastycznej i otrzymała nagrodę (wycieczkę do Warszawy, połączoną ze zwiedzaniem gmachu Sejmu RP). Wokalnie zaprezentowali się też: Lena Wywrot i Patryk Partyka. Do konkursu przygotowywała uczniów pani Beata Sagan.
Gratulujemy!
Warto wspomnieć, że celem wydarzenia było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o działaczach podziemia antykomunistycznego, walczących o niepodległość Polski po II wojnie światowej, popularyzacja twórczości Żołnierzy Wyklętych oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej i kształtowanie postaw patriotycznych.
2
Trzecioklasiści sprawdzili swoje umiejętności
Uczniowie klasy III wzięli udział w Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasistów OMNIBUS. Sprawdzian składał się z trzech części: edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
2
Odwiedziny w PSSE w Jarosławiu
W dniu 10.04.2025 r. uczniowie klasy IV odwiedzili PSSE w Jarosławiu. W trakcie wizyty uczniowie uzyskali informacje m.in. na temat pracy laboratoryjnej dotyczącej wykonywania badań mikrobiologicznych wody i żywności oraz badań fizycznych i chemicznych wody, o Legionelli i zasadach higieny w miejscach publicznych, znaczeniu szczepień ochronnych oraz poznali zasady zapobiegania chorobom zakaźnym. Obejrzeli wystawę grzybów „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”; uzyskali cenne porady na temat dostosowania mebli edukacyjnych do wzrostu uczniów. W trakcie wizyty uczniowie otrzymali broszury informacyjne.
Bezpośredni kontakt z pracownikami, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy przyczynił się do poszerzenia wiedzy uczniów.
Dzień Otwarty był okazją, aby zapoznać się z funkcjonowaniem Sanepidu i codzienną pracą na rzecz naszego bezpieczeństwa oraz rozmów i edukacji. Wizyta w PSSE okazała się wartościowym doświadczeniem.
Dziękujemy za miłe przyjęcie!
Wychowawca klasy IV.
4
Konkurs piosenki obcojęzycznej
W naszej szkole jest wiele utalentowanych muzycznie osób! Dlatego też, aby wybrać przedstawicieli na XIV Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej "The Voice of Święte", konieczne było przeprowadzenie eliminacji. W wewnątrzszkolnym konkursie chciało sprawdzić swoje umiejętności językowe i wokalne 5 uczestników - 4 dzieczynki (Natalia Dyrkacz i Zuzanna Mielanik z klasy 7, Lukrecja Tomczak z klasy 4 i Gabriela Rysz z klasy 3) i jeden chłopiec (Patryk Partyka z klasy 8). Wszyscy zaprezentowali sie wspaniale, ale jury zdecydowało, że pierwsze dwa miejsca oraz prawo do reprezentowania naszej szkoły na konkursie gminnym otrzymają najmłodsze uczestniczki - Lukrecja i Gabrysia.
10 kwietnia w czasie konkursu w Świętem, dziewczynki brawurowo wykonały piosenki "My heart will go on" Celine Dion (Gabrysia) oraz "Die with a smile" Lady Gagi i Bruno Marsa (Lukrecja). Gabrysia zajęła I miejsce w kategorii klas 1 - 4, a Lukrecja otrzymała wyróżnienie.
Gabrysia Rysz dzień wcześniej, bo 9 kwietnia, wzięła także udział w powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej „W świecie wartości księdza Bronisława Markiewicza” w Auli Czerwonej PANS w Jarosławiu. Tam także udało jej się odnieść sukces i zdobyć wyróżnienie!
Wszystkim naszym utalentowanym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
3
„Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”
Światowy Dzień Zdrowia jest dniem ustanowionym przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzony jest corocznie w dniu 7 kwietnia. Tegoroczne hasło przewodnie święta to „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”.
Z tej okazji w naszej szkole w dniu 8 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy IV z pomocą uczennicy klasy V i uczennic klasy VI, przygotowali przedstawienie pt. „Moc witamin” dla uczniów oddziału przedszkolnego oraz klas 1 – 3. Podczas prezentacji wybranych owoców i warzyw uczniowie przypomnieli, jakie witaminy się w nich znajdują oraz jakie jest ich znaczenie dla organizmu człowieka. Przedstawienie zostało urozmaicone piosenkami pt.: ,,Witaminki” i o niezdrowym jedzeniu. W takcie występu został wyświetlony film o piramidzie zdrowego żywienia i stylu życia. Po zakończonym przedstawieniu uczniowie uzupełniali karty pracy i wykreślanki związane z witaminami i zdrowiem.
Uczniowie klas IV – VI w dniu 9 kwietnia 2025 r. uczestniczyli w zajęciach „Wybierz zdrowie”. Na zajęciach uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. o:
- czynnikach warunkujących zdrowie,
- chorobach cywilizacyjnych,
- działaniu stresu na organizm człowieka i sposobach radzenia sobie z nim,
- konsekwencjach zażywania wybranych substancji uzależniających.
W trakcie zajęć zostały omówione wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów „Moje nawyki żywieniowe”.
Koordynatorem przedsięwzięć była p. Dorota Chrzanowska.
29
Niebieskie Igrzyska "Brzydkie Kaczątko oswaja autyzm"
Dzisiejszego dnia naszą szkołę odwiedziły dzieci wraz z dyrektorem i nauczycielami z Ochronki św. Maksymiliana z Sośnicy. Jednym z powodów wizyty były "Dni Otwarte" szkoły, a drugim udział w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, zorganizowanych w formie Niebieskich Igrzysk. Wśród zaproszonych gości, był również Wójt Gminy Radymno, pan Bogdan Szylar.
Wszystkich obecnych powitała dyrektor szkoły, pani Aneta Łysy, a potem na scenie pojawili się uczniowie klasy VII, VI i V - zaprezentowali oni piękną baśń o "Brzydkim Kaczątku". Publiczność nagrodziła naszych szkolnych aktorów gromkimi brawami, a potem wszyscy stanęli do przygotowanego toru przeszkód. Trzeba było przejść ścieżkę sensoryczną, pokonać slalom, przeskoczyć płotki i wrzucić woreczek do celu, by na koniec zdobyć medal oraz dyplom i drobne upominki. Zabawa była przednia! Niebieskie Igrzyska wygrane!
Dziękujemy serdecznie gościom za przybycie i zapraszamy do kontynuowania nauki w naszej szkole:)
Warto dodać, że Niebieskie Igrzyska przypadają na 2 kwietnia, a ich celem jest pokazanie, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi. Twórczynią i pomysłodawczynią Niebieskich Igrzysk jest Dyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, dr Anna Budzińska. Pierwsze Niebieskie Igrzyska odbyły się na hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku w 2019 roku. Uczestniczyło w nich około 500 osób, w tym prawie 300 dzieci! U nas w szkole koordynatorem tej akcji była polonistka, pani Danuta Makowiecka.
163
The Big Challenge
Na początku kwietnia po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w ogólnokrajowym konkursie języka angielskiego „The Big Challenge”. Konkurs sprawdza umiejętności komunikacji oraz słuchania i czytania ze zrozumieniem w języku angielskim, a także podstawowe wiadomości z kultury krajów anglojęzycznych. Przeprowadzany jest w formie online. Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu. Czekamy i trzymamy kciuki!
6
Rozwijamy talenty
Tuż przed egzaminem ósmoklasisty...
Góra grosza zebrana!
Nasza szkoła brała udział w 25 edycji Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Akcja trwała w terminie: 01.11.2024 – 31.03.2025r. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Uczniowie naszej szkoły zebrali 3286 monet (1 moneta 5zł, 6 monet po 1zł, 20 monet po 50gr, 332 monety po 20gr, 323 monety po 10gr, 768 monet po 5gr, 696 monet po 2gr,1140 monet po 1gr) co dało wartość 183,42zł. W przeliczeniu na jednego ucznia – każdy uczeń naszej szkoły zebrał 26 monet i około 1,47zł. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się wraz z dziećmi w naszą akcję. Do zobaczenia za rok.
Witaj Wiosno! Żegnaj Zimo!
Archiwum Aktualności