W dniu 30.04.2024 r. Pani Renata Majkut-Lotycz – pracownik PSSE w Jarosławiu przeprowadziła zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-III o prawidłowym odżywianiu oraz o substancjach psychoaktywnych dla uczniów klas VI-VIII z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli.
Uczniom klas najmłodszych zostały przypomniane podstawowe zasady zdrowego odżywiania się oraz omówiona została piramida zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Uczniowie mogli dowiedzieć się:
- co to znaczy zdrowo odżywiać się,
- jaki wpływ ma prawidłowe odżywiania na zdrowie,
- dlaczego powinniśmy jeść warzywa i owoce,
- jakie znaczenie ma konieczność różnorodnego i racjonalnego odżywiania się.
Na zakończenie zajęć uczniowie zostali zachęceni do stosowania zasad zdrowego i racjonalnego odżywiania się na co dzień.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, wykazali się dużą wiedzą na temat podstawowych zasad prawidłowego odżywiana się.
Uczniom klas VI-VIII została usystematyzowana wiedza na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych.
Celem zajęć było omówienie przyczyń powstawania uzależnień, podniesienie świadomości na temat mechanizmów uzależnień oraz konsekwencji używania substancji psychoaktywnych.
Przebieg zajęć obejmował zagadnienia:
- substancje psychoaktywne - ich podział i działanie,
- rodzaje uzależnień,
- dlaczego młodzi ludzie, mimo dużej wiedzy na temat możliwych konsekwencji sięgają po substancje psychoaktywne,
- czym jest uzależnienie i jak się ono rozwija,
- skutki uzależnień od substancji psychoaktywnych,
- zmiany zachowań, jakie mogą wystąpić u osoby przyjmującej substancje uzależniające,
- alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego, np. uprawianie sportu, rozwój zainteresowań jako kierunek działań profilaktycznych.
W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania tematów omawianych na zajęciach młodzież miała możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Uczniowie mogli ocenić, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów.
Mimo dużej dawki śmiechu ćwiczenia te dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków.
Uczniom bardzo spodobały się zajęcia.
Organizatorem zajęć była Pani Dorota Chrzanowska.